Hogyan oldható gyermeked szorongása?
Szülinapi zsúrra vagytok hivatalosak, de mikor odaértek a gyermeked nem mer bemenni az ajtón. Kötelező oltásra vártok, de a kislányodnak egyre csak potyognak a könnyei és kérlel, hogy vidd haza. Iskolai táborba viszed a kisfiad, de mikor megérkeztek, ő nem akar kiszállni autóból. Ismerős helyzetek?
Mutatunk 10 tudományos alapokon nyugvó módszert, amikkel segíthetsz gyermekednek megnyugodni, visszanyerni a biztonságérzetét ilyen vagy ehhez hasonló szituációkban.
- Stimuláljátok a gyermek vagus-idegét (más néven bolygóideg), amely megnyugtatólag hat rá. Ennek módjai:
– rágógumizás,
– éneklés vagy zümmögés,
– lassú, egyenletes idejű ki- és belélegzés,
– egy kocka étcsoki is segíthet vagy
– vízzel gargalizálás - Szintén nyugtatólag hat a mély, hasi légzés. Így vezetheted erre rá:
– fújjon buborékot
– tartsatok fütyülő verseny
– képzelje el, hogy minden belélegzés után testét lassan megnyugtató szín, illat, hang, fény vagy meleg járja át
– számoljatok háromig a belégzés, a levegő benntartás, majd a kilégzés alatt
– lélegezzen az orron keresztül be, a szájon át ki - A kéz, a láb, a szem keresztmozgásai mindkét agyfélféltekét aktiválják, így a gyermek képes lesz a logikát és az érzelmeket egyaránt figyelembe venni. Ilyen keresztmozgások például:
– szélmalom a karokkal
– jobb térd megérintése bal kézzel és fordítva - Az izmokra, ízületekre ható húzó-toló mozgások is segítenek a gyermeknek visszanyerni az összpontosítását, úgy mint:
– fali fekvőtámasz
– stresszlabda összenyomása
– hátizsák, vagy számára nehezebb súly megtartása - Segíthet az is, ha a gyermek elmondhatja, hogy mi az, ami zavarja. Ilyenkor a bal agyfélteke aktiválódik: a gyermek képes lesz megérteni az éppen benne zajló történéseket, s úgy érezni, hogy képes irányítani a helyzetet. Érdemes a beszélgetés előtt néhány keresztmozgást (lásd fent) végezni.
- Hatásos lehet az összpontosítás visszanyerésében, ha megkéred a gyermekedet, hogy képzeljen egy olyan helyet, ahol már volt és ahol boldognak érezte magát: mit lát ott, mit hall, milyen illatokat érez, hogyan érzi magát?
- Készítsetek előre egy tervet, ami segít a félelmet keltő helyzetek kezelésében. Például egy kislány, aki félt a villámlástól, azt eszelte ki az anyukájával, hogy a viharok ideje alatt gyöngyöt fűznek. A villámlások jelezték, ha új gyöngy kerülhetett fel a cérnára. Így a kislány egy idő után el is felejtette a félelmét, sőt várta az újabb villámot, hogy a következő gyöngy is a helyére kerülhessen.
- Kutatások szerint a humor is képes jelentősen csökkenteni a szorongást, ugyanis elvonja a figyelmet, ellazítja az izmokat és endorfinokat szabadít fel a testben. Segíthet egy vicces könyv közös olvasása vagy egy aranyos vicc elmesélése.
Például:
– Miért nincs a halnak haja?
– Mert sosem tudná megszárítani. 😊 - Vezessetek be egy „nehéz helyzet” előtti, közbeni, vagy utáni rituálét, amely segít a gyereknek a szituáció feletti kontroll megőrzésében. Például Superman képregény olvasgatása az orvosi váróteremben.
- Reflexió alkalmazásával a következő hasonló alkalomra segíthetünk felkészülni gyermekünknek. Kérdezzük meg tőle:
– 1-től 10-ig tartó skálán milyen nehéz volt ez a feladat?
– Nehezebb vagy könnyebb volt, mint egy másik kihívást jelentő helyzet?
– Mi az, ami segített megoldani a szituációt?
– Mi volt az, amiért végül élvezte a tevékenységet?
Forrás: Psychology Today
PsyCraft – Játszva fejleszd önmagad!
Önfejlesztő applikáció a pszichológia eszköztárával
Teszteld a PsyCraft béta verzióját, használd a már kész funkciókat szabadon:
https://www.psycraft.hu/